۱۱ اقدام مهم که در فصل زمستان در باغ‌ها باید صورت گیرد

۱۱ اقدام مهم که در فصل زمستان در باغ‌ها باید صورت گیرد

۱۱ اقدام مهم که در فصل زمستان در باغ‌ها باید صورت گیرد


۱۱ اقدام مهم که در فصل زمستان در باغ‌ها باید صورت گیرد


در باغداری ، یکی از فصولی که از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ فصل زمستان می‌باشد. نیاز درختان به آبیاری در فصول سرما کمتر می‌شود. اما این اصلا به این معنا نیست که به آبیاری نیاز ندارند. به جهت محافظت از باغ در برابر سرما ، باید یکسری اقدامات اساسی انجام شود تا باغ برای فصل سرما آماده شود. در این مقاله قصد داریم ۱۱ اقدام مهم که در فصل زمستان در باغ‌ها باید صورت گیرد را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا در فصل زمستان نیز باید آبیاری صورت بگیرد؟

همانطور که می‌دانید با وجود این که در فصل زمستان ، گیاهان به خواب زمستانی میروند ؛ به دلیل این که زنده‌اند و فعالیت‌های حیاتی خود را دارند ؛ به منظور انجام این فعالیت‌ها و زنده ماندن ، گیاه به آب و اکسیژن نیاز دارد. در فصل زمستان آب برای خاک و درخت نقش عایق را دارد و سبب مقاوم‌تر شدن درختان در فصل سرما می‌شود. این آب به هنگام روز به عنوان جاذب حرارتی عمل کرده و گرما را در خود ذخیره می‌کند. در هنگام شب سبب گرم شدن ریشه و سایر قسمت‌های گیاه می‌شود. بنابراین سبب جلوگیری از یخ زدگی درختان می‌شود.

نکات قابل توجه در آبیاری زمستانه

  • باید دقت شود که درخت و درختچه‌های جوان ، در فصل زمستان به آبیاری بیشتری نیاز دارند. بنابراین هنگامی که هیچ پوششی از برف روی زمین وجود ندارد ؛ این درختان هر چند هفته یکبار باید آبیاری شوند.
  • لازم است بدانید پاشیدن مالچ بر روی سطح خاک ، می‌تواند از یخ زدن ریشه و خاک جلوگیری کند.
  • باید دقت کنید که آبیاری کاملا به اندازه انجام شود. زیرا آبیاری بیش از حد ، می‌تواند مانع رسیدن اکسیژن کافی به ریشه شود. به همین علت سبب پوسیدن ریشه می‌شود.
  • به منظور جلوگیری از سرمازدگی ، می‌توان از پوشش‌های مناسب استفاده کرد.

بررسی ۱۱ اقدام اساسی آبیاری باغات در زمستان

۱) جمع آوری لوله‌ها و تاسیسات

در باغ هایی که آبیاری قطره ای در آن صورت می گیرد ؛ جمع کردن لوله‌های فرعی از سطح باغ ، اهمیت بالایی دارد. دلیل آن این است که امکان دارد به دلیل وجود سرما ، یخ زدگی اتفاق بیفتد و باعث ایجاد ترک و یا شکستگی در مسیر لوله‌ها شود. بنابراین اولین اقدامی که باید صورت گیرد جمع‌آوری این موارد است.

۲) جمع آوری بقایای گیاهان

پس از یکسال یقینا بخشی از بقایای گیاهان نظیر برگ‌ها و میوه های چیده نشده ، در سطح باغ دیده می‌شود. این بقایا ، به علت ماندن طولانی مدت ، منبع بسیاری از آلودگی‌های مهم و خطرناک می‌باشند و سبب ایجاد خسارت می‌کنند. بنابراین لازم است با شروع فصل سرما ، این بقایا از سطح خاک جمع‌آوری شود. بهتر است پس از جمع‌آوری ، این وقایع مدفون یا سوزانده شوند و برای تجزیه شدن زودتر ، مقداری اوره یا گوگرد روی آن پاشیده شود.

۳) هرس کردن درختان

هرس کردن درختان میوه ، یک اقدام اساسی برای آن محسوب می‌شود. این کار اجازه می‌دهد که درختان میوه فرم بهتری داشته باشند و چیدن میوه‌های آن راحت‌تر باشد. در واقع هرس کردن ، سبب تولید میوه‌ی بهتر و با کیفیت‌تر می‌شود. علاوه بر آن ، هرس کردن ، سبب هوادهی و نوردهی به داخل درختان شده و سبب کاهش بیماری‌های قارچی می‌شود. این کار معمولا در اواخر بهمن‌ ماه انجام می‌گیرد و باید دقت شود که این کار قبل از گرم شدن هوا ، در اسفند و آماده شدن جوانه‌ها صورت گیرد.

۴) یخ آب زمستانه

اجرای یخ آب زمستانه ، یکی از اقدامات سنتی و قدیمی به حساب می آید. این اقدام به این شکل است که در بهمن ماه که معمولا هوا در اوج سرما قرار دارد ؛ یک آبیاری سنگین در باغ صورت گیرد تا این آب روی سطح خاک خشک بزند. این اقدام میزان اکسیژن را در خاک کاهش داده و آفات و بیماری‌ها را دچار یخ‌زدگی و ترکیدگی می‌کند.

۵) رنگ آمیزی تنه‌ی درختان

با شروع فصل سرما ، تنه‌ی درختان را تا ارتفاع حدودا یک و نیم متر ، با استفاده از رنگ‌های مخصوص ، رنگ آمیزی می‌کنند. این امر سبب محافظت از تنه درختان از سرما و کاهش آفتاب سوختگی‌های زمستان ، آفات و بیماری‌ها می‌شود.

۶) چالکود زمستانه

استفاده از روش چالکود ، سبب جبران مواد غذایی خاک در باغ می‌شود. در این روش ، مواد غذایی مورد نیاز هر درخت ، توسط کارشناس با توجه به سن درخت ، در عمق ۳۰ تا ۶۰ متری دفن می‌شود. این چاله ها معمولا در مسیر آب و نزدیک به سایه اندازه درخت ایجاد می‌شوند. زیرا ریشه‌های فعال زیادی در آنجا وجود دارند.

۷) سمپاشی زمستانه

سمپاشی در زمستان ، می‌تواند درصد بالایی از آفات و بیماری‌های فصول آتی را از بین ببرد. سمپاشی باعث مدیریت راحت‌تر آفات و بیماری‌ها شده است. این عمل معمولا طی دو مرحله صورت می‌گیرد. در قدم اول ترکیب روغن سمپاشی و یک سم عمومی حشره کش ، برای از بین بردن حشرات به کار برده می‌شود. در قدم بعدی با استفاده از بردو یا اکسی کلرور مش ، اقدام به از بین بردن باکتری‌ها و بیماری‌های قارچی می‌شود. مدت زمان فاصله‌ی بین این دو سمپاشی ، بین ۱۰ تا ۱۵ روز می‌باشد.

۸) محلول پاشی فروت ست

فروت ست ، یکی از روش‌های بالا بردن میزان گلدهی و گرده افشانی در باغ‌های میوه می‌باشد. این اصطلاح برای کود‌هایی که سبب گل انگیزی و افزایش گرده افشانی می‌شود ؛ استفاده می‌گردد. فروت ست ، پس از برداشت میوه ، استفاده می‌شود. علاوه بر آن در اسفند ماه و قبل از جوانه زنی گل‌ها نیز باید مورد استفاده قرار بگیرد.

۹) کندن پوستک ها

درختانی که دارای پوسته‌ی جدا شونده هستند ؛ مانند درخت انگور ، در فصل زمستان ، زمان مناسبی برای کندن آن‌ها می‌باشد. بسیاری از حشرات ، مرحله شفیرگی خود را زیر این پوست‌ها می‌گذرانند. کندن این پوسته‌ها سبب کاهش رطوبت اطراف تنه درخت می‌شود و حشرات را از بین می‌برد.

۱۰) شخم و بیل زنی

شخم و بیل زنی ، اقدام دیگری است که در فصل زمستان انجام می‌گیرد. این کار علاوه بر زیر و رو کردن خاک ، سبب کاهش آفات و بیماری‌ها می‌شود. بر اثر این اقدام خاک سبک‌تر شده و علف‌های هرز از بین می‌رود.

۱۱) مبارزه با علف‌های هرز

در اواخر زمستان با گرم شدن هوا ، علف‌های هرز شروع به رشد می‌کنند. استفاده از علف کش‌های عمومی و مخصوص و وجین دستی سبب می‌شود که میزان علف‌های هرز کنترل شده و آسیبی به درخت وارد نشود.

سخن پایانی

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.