نقش اسید آمینه بر گیاهان

نقش اسید آمینه بر گیاهان


نقش اسید آمینه بر گیاهان


اسیدهای آمینه ، مولکول‌های آلی هستند که عناصر سازنده‌ی پروتئین می‌باشند و در تمام سلول‌های زنده یافت می‌شوند. اسیدهای آمینه با یکدیگر پیوندی را تشکیل می‌دهند و زنجیره‌های طولانی به نام پلی پپتیدی را تولید می‌کنند. این عناصر ، پروتئین موجود در تمام موجودات زنده را به وجود می‌آورند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش اسید آمینه بر گیاهان بپردازیم. با ما همراه باشید.

اسیدهای آمینه‌ی موجود در گیاهان

گیاهان نیز یک ارگانیسم زنده به شمار می‌روند و از توالی‌های اسید آمینه تشکیل شدند که اقدام به ساخت پروتئین می‌کنند. استفاده از اسید آمینه ، سبب صرفه جویی در انرژی ، جهت انجام فرآیندهای متابولیکی می‌شود و در نتیجه سبب افزایش تولیدات و محصولات کشاورزی می‌گردد.
اسیدهای آمینه موجود در گیاهان ، به دو دسته‌ی اسیدهای آمینه گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند. گفتنی است همانطور که تمامی موجودات زنده به اسید آمینه‌ی خاص نیاز دارند ؛ گیاهان نیز نیاز به اسیدهای آمینه با منشا گیاهی دارند.

اسیدهای آمینه مهم موجود در گیاهان

این اسیدهای آمینه که در گیاهان یافت می‌شوند عبارتند از :

گلیسین : گلیسین دارای قدرت پیچیدگی بالا می‌باشد و به روند فتوسنتز کمک می‌کند.

لیزین : لیزین یک منبع ذخیره‌ی نیتروژن گیاهی به شمار می‌رود و به فعالسازی کلروفیل ، تنظیم روزنه و ایجاد گرده کمک می‌کند.

اسید آسپارتیک : اسید آسپارتیک یک منبع نیتروژن به حساب می‌آید که برای سنتز اسید آمینه ، ضروری است و در مراحل اولیه‌ی رشد گیاهی قرار دارد.

پرولین : پرولین مقاومت بالایی در برابر عفونت قارچی دارد. علاوه بر آن ، نقش مهمی در رشد گیاه ایفا می‌کند و بر تنش هایی مانند خشکسالی ، درجه حرارت شدید و شوری غلبه می‌کند.

نقش و وظایف آمینو اسید

افزایش میزان فتوسنتز : اسیدهای آمینه ، میزان کلروفیل را افزایش داده و از این طریق سبب جذب و به کارگیری بهتر نور می‌شوند.

مقاومت در برابر استرس‌های محیطی : در شرایطی مانند سرما ، گرما ، خشکی و استفاده بیش از حد از سموم ، اسیدهای آمینه می‌توانند انرژی گیاه را ، جهت ادامه‌ی حیات ذخیره کنند.

افزایش نیتروژن ارگانیک : همانطور که می‌دانید ، نیتروژن ارگانیک ، سبب افزایش رشد سلول‌ها به طور طبیعی می‌شود. از طرفی سبب ماندگاری بیشتر گیاه در خاک شده و قرار گرفتن در معرض آبشویی را کاهش می‌دهد.

موثر در گرده افشانی و تولید میوه : اسیدهای آمینه ، در بهبود گرده افشانی ، افزایش طول لوله‌ی گرده ، افزایش کیفیت میوه و افزایش سرعت رسیدگی میوه تاثیر بسزایی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله با نقش موثر اسیدهای آمینه ، در رشد و نمو گیاهان ، آشنا شدید. اسیدهای آمینه در تغذیه‌ی گیاهی نقش بسیار مهمی دارند و برای ریزمغذی‌ها و کسب ایمنی مطلوب ، فناوری پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهند.

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.