اثرات اسید آمینه در رشد گیاه

اثرات اسید آمینه در رشد گیاه


اثرات اسید آمینه در رشد گیاه

اسیدهای آمینه ، نقش مهمی در رشد و نمو گیاهان دارند. آمینواسید یکی از اجزای بنیادی و اصلی ، در مراحل اولیه سنتز پروتئین می‌باشد. در هر یک از فرایندهای تابع سنتز پروتئین‌ها ، حدود ۲۰ نوع آمینو اسید در سلول درگیر هستند. طبق مطالعات و آزمایش‌های صورت گرفته ، آمینو اسید ، می‌تواند به طور مستقیم تاثیر بسیار زیادی در فعالیت‌های حیاتی و ساختار گیاهی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با اثرات اسید آمینه در رشد گیاه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت اسید آمینه‌ی ضروری و غیرضروری

اسیدهای آمینه به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آمینو اسید‌های ضروری : این گروه از آمینو اسید ، این گونه است که گیاه قادر به سنتز آن‌ها نمی‌باشد و باید آن را در اختیار گیاه قرار داد. مثل آرژنین ، میستیدین ، لوسین ، ترئونین ، والین و …

آمینو اسیدهای غیر ضروری : این گروه از آمینو اسید ، این گونه است که گیاه قادر به سنتز آن‌ها می‌باشد. مانند آلانین ، گلوتامین ، گلیسین ، سرین ، پرولین ، تیروزین و …

آمینو اسیدها دارای قابلیت ناقل هستند و در انتقال بار منفی و مثبت ، مانند ذرات الکتریکی باردار عمل می‌کنند.

بهترین زمان مصرف ترکیبات حاوی اسید آمینه در گیاه

اسیدهای آمینه ، توسط روزنه‌ها جذب می‌شوند و میزان کمی از آن‌ها توسط غشا نفوذ می‌کند. چند ساعت پس از آن که جذب شد ؛ به سمت قسمت‌های رشد می‌روند. زمان احتمال ریزش باران ، ابری شدن هوا و وزش باد ، بهترین زمان برای استفاده از کودهای کشاورزی حاوی اسیدهای آمینه است. حداقل زمانی که جذب اسید آمینه اتفاق می‌افتد ؛ ۸ ساعت است. بهترین زمان برای محلول پاشی ، قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید است. زیرا روزنه‌های گیاهی در آن زمان باز است و راندمان نفوذ محلول به درون گیاه زیاد است.

تاثیرات و فواید استفاده از آمینو اسید

استفاده از اسید آمینه ، تاثیر زیادی در رشد گیاه دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

افزایش مقاومت گیاه در هنگام بروز تنش‌های محیطی : لازم است بدانید تنش‌های گیاهی ، نظیر دمای بالا ، کم‌آبی ، سرمای شدید و … دارای تاثیر مخربی بر متابولیسم گیاه می‌باشد. اسیدهای آمینه با تقویت دیواره‌های سلولی و ایجاد توازن آب در گیاه ، سبب کاهش این خسارات می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی گیاه : اسیدهای آمینه دیواره سلولی را تقویت کرده و سبب افزایش مقاومت گیاه ، در شرایط نامناسب می شود. علاوه بر آن اسیدهای آمینه سبب ترمیم بافت‌های آسیب دیده نیز می‌شود و تعادل هیدروژنی را در گیاه برقرار می‌کند.

افزایش فتوسنتز و تاثیر بر رشد گیاه : همانطور که می‌دانید کاهش فتوسنتز در گیاه سبب کاهش ساخت و ساز کربوهیدرات‌ها و در نتیجه اختلال در رشد می‌شود. اسیدهای آمینه کلروفیل را در گیاه افزایش داده و سبب افزایش کیفیت و کمیت محصول می‌شود.

افزایش جذب عناصر ریز مغذی : اسیدهای آمینه سبب آسان شدن جذب عناصر ریز مغذی به گیاه می‌شوند.

افزایش سرعت رسیدگی محصول : اسیدهای آمینه تولید هورمونی گیاه را تحت تاثیر قرار داده و سبب افزایش سرعت رسیدگی محسوب می‌شود.

از دیگر فواید و تاثیرات اسید آمینه در گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش کمی و کیفی محصول
  • افزایش دوره ماندگاری محصول بعد از برداشت
  • القای فرآیند گرده افشانی
  • تاثیر بر روزنه‌های هوایی
  • کمک به حفظ تعادل میکروفلورای خاک

سخن پایانی

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.