اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا

اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا

اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا


اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا


گیاه آلوئه ورا گیاهی چند ساله با ریشه‌های منشعب و برگ‌های گوشتی و آب دار بوده که در مناطق نیمه خشک رشد می‌کند. این گیاه کاربردهای فراوانی در داروسازی و تولید محصولات آرایشی بهداشتی مانند کرم و شامپو دارد. عصاره‌ی این گیاه که شفاف و چسبنده است دارای خواص متعددی از جمله خاصیت ضد میکروبی و ترمیم کنندگی زخم و سوختگی می‌باشد. آلوئه ورا گیاهی پرطاقت محسوب می‌شود که می‌تواند با مقدار کمی از مواد مغذی زنده بماند، اما وجود عناصری مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر برای حفظ سلامت گیاه آلوئه ورا ضروری می‌باشد؛ بنابراین این گیاه نیز به کود دهی به مقدار مناسب و در زمان مناسب نیاز دارد تا رشد بهتری داشته باشد. یکی از کودهایی که تاثیرات بسیار مثبتی بر گیاه آلوئه ورا می‌گذارد هیومیک اسید است. در این مقاله اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا بررسی می‌کنیم.

هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید نوعی محرک زیستی و از مواد آلی می‌باشد که از تجزیه‌ی پسماندهای کشاورزی مانند شاخه و برگ در اثر فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در زیر خاک تولید می‌شود. کود هیومیک اسید رنگی تیره داشته و حاوی عناصر مغذی مورد نیاز گیاهان مانند فسفر، کلسیم، پتاسیم، نیتروژن و گوگرد می‌باشد.

اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا

از مهم ترین تاثیرات هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا می‌توان به افزایش ریشه زایی و رشد ریشه در آن اشاره کرد. گسترش ریشه‌های گیاه منجر به افزایش میزان جذب عناصر مغذی از خاک می‌شود. هیومیک اسید همچنین با کلاته کردن عناصر فلزی در اطراف ریشه باعث بهبود جذب آن‌ها توسط ریشه می‌شود. بنابراین با اضافه کردن هیومیک اسید به خاک، گیاه بهتر رشد می‌کند و طول برگ‌های آن افزایش می‌یابد. در نتیجه میزان کلروفیل نیز در گیاه افزایش یافته و فتوسنتز در آن بیشتر می‌شود. گسترش ریشه‌ می‌تواند به پایداری گیاه در خاک نیز کمک کند. این ماده همچنین می‌تواند موجب افزایش تولید کربوهیدرات در گیاه شود و حتی تاثیری مانند تاثیر هورمون‌های گیاهی بر آن داشته باشد. وجود غلظت مناسبی از هیومیک اسید در اطراف ریشه‌ی آلوئه ورا می‌تواند نیاز ریشه به آب را افزایش دهد که این امر موجب حفظ رطوبت گیاه می‌شود.

این ماده موجب افزایش حاصل خیزی خاک گیاه شده و بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم می‌کند. وجود عناصر سنگین در خاک مانند کادمیوم که مولکول‌های درشتی دارند، موجب اختلال در متابولیسم گیاه آلوئه ورا و آسیب دیدن آن می‌شود. هیومیک اسید می‌تواند ریشه‌ی گیاه را نسبت به این عناصر نفوذ ناپذیر کرده و تنها به عناصر مغذی و آب اجازه‌ی ورود به ریشه دهد. وجود اسید هیومیک در خاک گیاه آلوئه ورا می‌تواند شوری خاک را نیز کاهش دهد که این امر منجر به افزایش کیفیت برگ‌ها و اندام‌های دیگر گیاه می‌شود. این ماده نه تنها میزان تکثیر و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک را افزایش می‌دهد، بلکه به دلیل تشکیل در اثر فعالیت این میکروارگانیسم‌های مفید، مانع از تکثیر و فعالیت میکروارگانیسم‌های مضر می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا اشاره کردیم. از مزایای استفاده از کود هیومیک اسید سازگاری آن با محیط زیست و همچنین پایداری شیمیایی آن می‌باشد؛ به همین دلیل گزینه‌ی مناسبی برای کود دهی گیاه به شمار می‌شود. لازم به ذکر است که بهترین زمان برای کود دهی گیاه آلوئه ورا فصل بهار است، چرا که به فصل رشد آن و اوج تابش خورشید منتهی می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *