بهترین کود برای رشد سریع درختان

بهترین کود برای رشد سریع درختان

بهترین کود برای رشد سریع درختان


بهترین کود برای رشد سریع درختان


گیاهان و درختان برای رشد و محصول دهی علاوه بر انرژی خورشید و آبیاری، به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی شامل عناصر ضروری برای گیاه مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر، منیزیم، آهن و … می‌باشد که می‌توانند با استفاده از کودهای شیمیایی در اختیار گیاه قرار گیرند. با انجام آزمون خاک می‌توان به نیاز گیاه و کمبودهای خاک پی برد و باغبانان با توجه به این نیازها می‌توانند بهترین کود برای رشد سریع درختان باغ خود را انتخاب و از آن استفاده کنند. نکته‌ی حائز اهمیت در کود دهی این است که این کودها باید در زمان مناسب و به مقدار مناسبی به خاک گیاه اضافه شوند، در غیر این صورت کارایی کمی خواهند داشت و ممکن است موجب آسیب دیدن ریشه‌های درخت شوند.

کودهای حاوی نیتروژن

برای رشد سریع درختان لازم است از کودهایی استفاده شود که میزان برگ و کلروفیل درخت را افزایش دهند. نیتروژن یکی از عناصری است که با تولید پروتئین‌های گیاهی منجر به سبز ماندن گیاه می‌شود. این عنصر از عناصر ضروری برای گیاهان است و در هوا به مقدار زیادی وجود دارد، اما گیاهان توانایی جذب آن از طریق هوا را نداشته و باید آن را از خاک دریافت کنند. بنابراین با افزودن کودهای حاوی نیتروژن به خاک می‌توان نیاز گیاه به این عنصر را تامین کرد. نیتروژن محرک رشد رویشی در گیاهان است و استفاده از آن در زمان مناسب موجب تسریع رشد رویشی در گیاه می‌شود. در نتیجه می‌توان از کودهای نیتروژن دار به عنوان بهترین کود برای رشد سریع درختان نام برد.

کودهای حاوی آهن

آهن یکی از عناصر حیاتی برای رشد مناسب و سریع گیاه در تمام مراحل رشد و همچنین سلامت آن به حساب می‌آید. وجود این عنصر در خاک گیاه باعث جلوگیری از زرد شدن برگ‌های درخت می‌شود. در نتیجه استفاده از کودهای حاوی آهن مانند آمینو کلات آهن که حاوی درصد بالایی از آهن و آمینو اسید گلایسین است، می‌تواند به سبز ماندن گیاه و به دنبال آن افزایش غذا سازی در آن شود. بنابراین با توجه به نیاز خاک کود حاوی آهن نیز می‌تواند بهترین کود برای رشد سریع درختان باشد.

کودهای حاوی منیزیم

با توجه به نقش کلیدی کلروفیل در رشد گیاهان، وجود عناصری که به افزایش ساخت کلروفیل در گیاه کمک می‌کنند برای رشد سریع گیاه ضروری است. منیزیم یکی از عناصر مهم و حیاتی در ساخت مولکول‌های کلروفیل محسوب می‌شود. بنابراین کود حاوی منیزیم می‌تواند بهترین کود برای رشد سریع درختان باشد، چراکه با افزایش میزان کلروفیل در گیاه موجب افزایش میزان فتوسنتز در آن می‌شود.

کودهای حاوی گوگرد

گوگرد نیز یکی از عناصری است که در ساختار کلروفیل و به دنبال آن سبز ماندن گیاه و افزایش فتوسنتز نقش اساسی دارد و می‌توان گفت وجود آن در خاک گیاه به اندازه‌ی وجود نیتروژن اهمیت دارد. استفاده از کودهای حاوی گوگرد در زمان مناسب  با توجه به نوع گیاه و میزان نیاز آن می‌تواند مقدار گوگرد مورد نیاز گیاه را تامین کرده و موجب افزایش سرعت رشد گیاه شود.

سخن آخر

در این مقاله به چند مورد از کودهایی که به رشد سریع درختان کمک می‌کنند اشاره کردیم. کودهای آمینو اسید و آمینو کلات نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای بهبود رشد گیاه باشند؛ شما می‌توانید برای خرید آمینو اسید و خرید آمینو کلات به صفحه‌ی محصولات سایت کیمیا زرین مراجعه کنید. این کودها حاوی عناصر ضروری برای رشد گیاهان هستند، اما نباید بدون توجه به نیاز خاک از آن‌ها به طور خودسرانه استفاده کرد، چراکه مصرف بیش از اندازه‌ی این کودها نه تنها به رشد درخت کمک نمی‌کند، بلکه منجر به سوختن ریشه‌های آن می‌شود. بنابراین قبل از انتخاب بهترین کود برای رشد سریع درختان باید با انجام آزمون خاک میزان نیاز گیاه به عناصر را تعیین کرد، سپس مقدار مناسبی از کود مورد نیاز را در زمان درست به خاک افزود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *