کود مایع چیست؟

کود مایع چیست؟


کود مایع چیست؟


با توجه به مزایای زیادی که کود مایع برای کشاورزی دارد ؛ امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. جذب کود مایع از طریق برگ‌های گیاه ، اتفاق می‌افتد. مصرف این کود ، برای انواع گیاهان ، محصولات کشاورزی ، باغی و زینتی بسیار مناسب می‌باشد. استفاده از کود مایع یکی از روش‌های دیگر ، جهت بهبود حاصل خیزی خاک و افزایش ظرفیت تولید محصولات کشاورزی است. بنابراین باید در کنار استفاده از کودهای شیمیایی ، از کود مایع نیز استفاده کرد. کود مایع یکی از انواع کود آلی است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با کود مایع و نحوه مصرف آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کود مایع چیست؟

کود مایع یک نوع ترکیب شیمیایی است که از مهمترین عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف مورد نیاز گیاه تشکیل شده است. این موارد به صورت کمپلکس ، قابل جذب از راه ریشه و برگ می‌باشند و در کنار مواد آلی دیگری که در خاک وجود دارد ؛ سبب تقویت گیاه می‌گردد. کود مایع به صورت محلول وجود داشته و جهت تقویت گیاه و برای برطرف نمودن کمبودهای گیاه ، مشکلات تغذیه ای ، اصلاحات خاک و جلوگیری از تنش‌های مختلف محیطی مانند سرما ، شوری ، خشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کود به همراه آبیاری استفاده می‌شود.

فواید مصرف کود مایع

در ترکیبات این کود ، عناصر مورد نیاز گیاه وجود دارد و در صنعت کشاورزی ، این کود از مزایای بسیاری برخوردار می‌باشد. همانطور که گفته شد ؛ کود مایع قابلیت جذب از طریق برگ و خاک را دارا می‌باشد. استفاده از کود مایع برای هیچکدام از گونه‌های گیاهی ، زراعی و باغی محدودیتی ایجاد نمی‌کند. سرعت جذب این گونه از کودها ، نسبت به سایر کودهای آلی ، بسیار بالا است و می‌توان زمان و میزان مصرف آن را به طور دقیق محاسبه کرد. استفاده از کود مایع ، سبب صرفه جویی در هزینه ، تغذیه و تولید گیاه ، کاهش آلودگی.های موجود در محیط زیست ، محافظت از گیاه در برابر تغییرات آب و هوایی و افزایش رشد گیاه می‌شود. در کود مایع ترکیباتی از قبیل آهن ، منگنز و روی وجود دارد که سبب افزایش مقاومت گیاه در برابر کم آبی و گرما می‌شود.

نحوه مصرف کود مایع

رایج ترین مصرف این کود به صورت محلول پاشی است. جهت آماده‌ سازی این محلول ، لازم است که حجم مشخص از کود را با مقدار مشخصی از آب ترکیب کنید تا بتوان از آن برای اسپری کردن روی گیاه استفاده کرد. به این نکته دقت کنید که اگر از کود مایع خریداری شده ، به صورت مستقیم روی گیاه استفاده کنید ؛ به دلیل غلظت بالایی که عناصر دارد ؛ ممکن است برای گیاه مضر باشد و سبب مسمومیت و آسیب دیدن گیاه شود. همانطور که گفته شد کود مایع سرشار از فسفر ، پتاسیم ، منیزیم و عناصر ریز مغذی مثل آهن ، روی ، منگنز ، اسیدهای آمینه ، اسید فولیک و اسید هیومیک می‌باشد. از این کود می‌توان در سیستم آبیاری قطره‌ای نیز با ترکیب با خاک و یا محلول پاشی روی برگ‌ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که روی قوطی انواع کودهای مایع ، نسبت مورد نظری که نیاز است با آب رقیق شود ؛ کاملا نوشته شده است و نیاز است که شما طبق دستورالعمل روی بسته بندی کود عمل کنید. جهت اطمینان از مصرف صحیح کود ، می‌توانید یک واحد اندازه گیری مانند گرم یا کیلوگرم را توسط ترازو اندازه گیری کنید و در نظر داشته باشید. مثلا اگر روش مصرف یک کود ، یک در هزار باشد ؛ یعنی شما باید یک واحد از کود را در یک هزارم از همان واحد آب ترکیب کنید.

سخن پایانی

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.