نقش اسید فولویک در کشاورزی

نقش اسید فولویک در کشاورزی


نقش اسید فولویک در کشاورزی


برخی از افراد ، اسید فولویکی در کشاورزی استفاده می‌شود را با فولویک اسید خوراکی که به صورت قرص مصرف می‌شود ؛ اشتباه می‌گیرند. این دو تفاوت‌هایی با هم دارند که در این مقاله قصد داریم در رابطه با اسید فولویک مورد استفاده در کشاورزی صحبت کنیم. اسید فولویک ، دارای خاصیت هدایت‌گری مواد غذایی می‌باشد. به عبارت دیگر ، سبب می‌شود که تبادل الکتریکی بین ریشه‌ی گیاه و مواد مغذی به شکل بهتر انجام شود. در نتیجه‌ی این امر ، تمامی مواد غذایی مورد نیاز گیاه ، به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار می‌گیرند و جذب آن می‌شوند. البته این خاصیت فولویک اسید ، در محلول پاشی نیز وجود دارد و سبب جذب بهتر کودها از طریق عمل محلول پاشی می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش اسید فولویک در کشاورزی بپردازیم. با ما همراه باشید.

اسید فولویک چیست؟

اسید فولویک یک ویتامینی است که در انتقال گروه‌های یک کربنه نقش دارد و خاصیت انحلال پذیری بالایی در آب دارد. اسید فولویک مخلوطی از اسیدهای آلی می‌باشد که در تمامی شرایط ، در آب حل می‌شوند. اسید فولویک در رنگ طلایی موجود می‌باشد و از نظر بیولوژیکی ، بسیار فعال است. به بیان دیگر ، اسید فولویک ، از هیومات استخراج شده که هیومات ، یک ترکیب طبیعی است که از معادن لئوردانیت استخراج می‌شود. اسید فولویک برخلاف هیومیک اسید ، دارای مولکول‌های درشت می‌باشد و در عمل محلول پاشی ، به خوبی جذب گیاه می‌شود. از طرفی اسید فولویک یک عامل هدایت‌گر عناصر به درون برگ است . این مورد را باید در نظر داشته باشید که مصرف زیاد اسید فولویک در محلول پاشی ، می‌تواند تاثیر معکوس و منفی بگذارد.

دلایل استفاده از کود فولویک اسید

استفاده از کودهای شیمیایی ، سبب کاهش مواد آلی و تخریب ساختار فیزیکی خاک می‌شوند. از طرف دیگر برای افزایش تولیدات و محصولات کشاورزی ، نیاز به عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه است. استفاده از کود فولویک اسید ، سبب افزایش قدرت باروری خاک می‌شود. بنابراین ساختار خاک با مواد آلی ، بهبود می‌یابد. همانطور که می‌دانید افزودن مواد آلی به خاک ، سبب تأمین مواد غذایی گیاهان و انرژی موجودات خاکزی مانند باکتری‌ها ، کرم‌های خاکی و قارچ‌ها می‌شود که بهبود شرایط شیمیایی و فیزیکی خاک را به دنبال دارد.

انواع کود فولویک اسید

این کود ، به دو صورت در بازار موجود می‌باشد. نوع اول آن فولات نام دارد که متصل به مواد معدنی است. نوع دوم به صورت آزاد وجود دارد که معمولا شامل کربن ، نیتروژن ، هیدروژن و اکسیژن می‌باشد.

مزایای استفاده از فولویک اسید

هر مولکول فولیک اسید توانایی حمل ۷۰ عنصر میکرو را دارا می‌باشد که در ادامه به بررسی مزایای این کود می‌پردازیم.

  • افزایش رشد ریشه
  • جذب عناصر ریز مغذی مخصوصا آهن
  • افزایش محتوای غذایی گیاه
  • افزایش سرعت فتوسنتز در گیاه
  • کمک به جذب عناصر غذایی پر مصرف مثل نیتروژن و فسفر
  • افزایش قدرت جوانه زنی
  • محافظت از گیاه در برابر خشکی
  • افزایش مقاومت گیاه در برابر شوری و کم آبی
  • افزایش فعالیت میکروارگانیسم خاک

فواید کود فولویک اسید در کشاورزی

این کود خاصیت انتقال مواد غذایی را دارد و تبادلات بین ریشه و مواد مغذی را آسان می‌کند. در نتیجه مواد غذایی می‌توانند به سرعت جذب گیاه شود. این کود می‌تواند میزان سبزینگی ، قدرت ریشه زایی و سنتز پروتئین را افزایش دهد و سبب تقویت میکروارگانیسم‌های مفید خاک و کاهش ph خاک شود. این کود برای تمام گل‌های آپارتمانی استفاده می‌شود و سبب کاهش اسیدیته خاک و جلوگیری از رسوب‌های نمکی می‌شود. با استفاده از این کود ، گل‌های آپارتمانی جذب مواد مغذی بیشتری خواهند داشت. این کود می‌تواند ویژگی‌های مورفولوژیک گیاه ، مانند تعداد برگ و ارتفاع شاخه را بهبود ببخشد. از طرفی این کود سبب افزایش تجمع آهن در محصولات می‌شود. با استفاده از این کود ، شما می‌توانید محصولات با کیفیت تر و عالی تری را داشته باشید.

سخن پایانی

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.