بهترین کود برای رشد گیاهان گلدار

بهترین کود برای رشد گیاهان گلدار


بهترین کود برای رشد گیاهان گلدار


یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین انتخاب‌ها جهت نگهداری و مراقبت از گیاهان گلدار ، انتخاب بهترین کود برای آن گیاهان می‌باشد. همانطور که می‌دانید کودها ، انواع و اقسام مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها ، برای گونه‌ی خاصی از گیاهان ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم است بدانید که نمونه‌هایی از کودها ، برای استفاده.ی گیاهان گلدار ، درختان میوه و نمونه های دیگری از آن‌ها ، برای گیاهان برگ دار به کار می‌روند. داشتن گیاهان گلدار زیبا در آپارتمان ، یکی از بزرگترین لذت‌هایی است که که هر انسانی در طول زندگی خود ، نیاز است که آن را تجربه کند. این گیاهان گلدار ، برای آن که طراوت و شادابی خود را همچنان حفظ کنند ؛ نیازمند نگهداری منظم و متعادل هستند. در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مانند ریزش برگ‌ها ، خشک شدن ریشه ، پژمرده شدن گلبرگ‌ها و … مواجه شوند. در مقالات قبلی با نکات کود دهی به گیاهان آپارتمانی آشنا شدید. در این مقاله قصد داریم بهترین کود برای رشد گیاهان گلدار را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بررسی انواع کود

کود ها به دو دسته‌ی کود شیمیایی و کود طبیعی تقسیم می‌شوند که در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم.

کود شیمیایی ، همانطور که از نامش پیداست ؛ از مواد کاملا شیمیایی به وجود آمدند و نمی‌توان از آن ، برای گیاهانی که به صورت ارگانیک تولید می شوند ؛ استفاده کرد. اما کودهای دیگری نیز وجود دارند که از مواد مختلف گیاهی ، معدنی و حیوانی به وجود می‌آیند. این کودها ، گزینه‌ی بسیار مناسبی ، جهت استفاده برای گیاهان ارگانیک است و کود طبیعی نام دارد.

در رابطه با انتخاب کودهای مناسب برای استفاده گیاهان گلدار ، نیاز است به این نکته دقت کنید که استفاده از کودهای شیمیایی ، ممکن است کمی دردسرساز باشد. علت آن نیز این است که میزان و روند آزاد کردن مواد مغذی در آن ، بسیار متغیر و متفاوت است. برای مثال بسیاری از کودها هستند که در آن‌ها ، میزان آزاد کردن ویتامین و مواد مغذی برای گیاهان ، بسیار کم و پایین است و گیاه نمی‌تواند از آن ، به غیر از فصل رشد استفاده کند.

چه زمانی می‌توان به گیاهان کود داد؟

کود دادن یکی از اصلی ترین نیازهای گیاه جهت رشد است. برای گیاهان گلدار ، بهتر است که کوددهی در فصل‌های تابستان و بهار انجام گیرد. اما باید به این نکته دقت کنید که اگر گیاه شما ، شرایط مناسبی ندارد ؛ حتما در اولین فرصت به آن کود بدهید تا دوباره طراوت و تازگی خود را به دست آورند. اما اگر گیاه شما حال طبیعی دارد و فقط قصد دارید که سرعت رشد آن افزایش یابد و مواد مغذی جذب کند ؛ بهتر است که در فصل رشد گیاه به آن کود دهید. دلیل آن نیز این است که در فصل رشد ، آبدهی به گیاه بیشتر است. لازم به ذکر است که کود را به گیاهان گلدار ، نباید به صورت یکجا و در یک زمان بدهید. علت آن نیز این است که ممکن است این کار سبب پژمرده شدن و سوزاندن گیاه شود. پس بهتر است که بهترین کود را به میزان کم و در دفعات زیاد به گیاه بدهید.

بهترین کود برای گیاهان گلدار چیست؟

برای انتخاب کود مناسب گیاهان گلدار ، ابتدا باید در نظر بگیرید که گیاه آپارتمانی شما به چه مواد مغذی نیاز دارد. اگر به بسته‌ی برخی از کودها دقت کنید ؛ مواد تشکیل دهنده‌ی آن کود و همچنین میزان منیزیم ، کلسیم و فسفر موجود در کود ، روی بسته مشخص شده است. اگر گیاه شما شاخ و برگ ندارد ؛ به این معنی است که در رشد خود ، نیازمند نیتروژن بسیار می‌باشد. مناسب ترین کود برای این گونه گیاهان ، کود حیوانی است که از نیتروژن بسیار بالایی برخوردار هستند. شما می‌توانید از کودهایی که بر پایه سویا هستند نیز برای این گیاهان استفاده کنید. زیرا این کودها دارای فسفر فراوانی هستند.

علاوه بر آن ، از بهترین کودها برای گیاهان گلدار ، می‌توان به کودهای گیاهی اشاره کرد که دارای فسفر زیادی هستند. این نوع کودها ، می‌تواند سبب شادابی و تسریع روند رشد گیاهان شوند. علاوه بر آن فسفر ، سبب می‌شود که گیاه گلدار شما در امر گلدهی پیشرفت کند.
اگر شما برای چمن و باغ خود به دنبال کود میگردید ؛ پیشنهاد ما به شما کودهایی است که دارای ۵ درصد فسفات ، ۲۰ درصد نیتروژن و ۱۰ درصد پتاسیم باشند. بنابراین جهت یافتن کود مناسب گیاه ، ابتدا باید دریابید که نیاز گیاه شما دقیقا چیست.

بهترین تقویت کننده‌های خاک

برای آن که گیاهی سالم و با طراوت داشته باشید ؛ اصلی‌ترین نیاز آن ، داشتن خاک سالم است. اگر گیاه شما رشد خوبی ندارد و برگ.های آن زرد شده است ؛ یکی از علت‌های آن ممکن است این باشد که خاک گیاه ، تغذیه کافی ندارد. در ادامه قصد داریم برخی از تقویت‌ کننده‌های خاک را بررسی کنیم.

آسپرین : یکی از مواردی که می‌تواند سبب تقویت خاک و ریشه گیاه شود ؛ آسپرین است. جهت استفاده از آن ، باید یک و نیم قرص را در دو لیتر آب حل کنید و هر سه هفته یک مرتبه روی گیاه اسپری کنید. این کار سبب افزایش سیستم ایمنی گیاه می‌شود و می تواند یک عامل موثر در گلدهی گیاه باشد.

پودر قهوه : پودر قهوه سرشار از نیتروژن فسفر و پتاسیم است که سبب رشد گیاه می‌شود. از این جهت بسیاری از باغبان‌ها برای رشد بیشتر گیاهان باغ خود ، از این پودر استفاده می‌کنند.

پوسته تخم مرغ : این ماده یکی از مواد طبیعی است که سبب تقویت گل‌های آپارتمانی و خاک آن‌ها می‌شود و می توانید جهت تسریع رشد گیاهان آپارتمانی خود ، از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله با بهترین کودها برای رشد گیاهان گلدار آشنا شدید و نکات مختلفی در رابطه با نگهداری از گیاهان گلدار آپارتمانی را دریافتید. شما می‌توانید جهت مطالعه مطالب بیشتر در رابطه با نگهداری از گیاهان مختلف ، به بخش مقالات وب سایت کیمیا زرین مراجعه کنید.

شرکت کیمیا زرین دارای بیش از سه دهه سابقه‌ی فعالیت در صنعت کشاورزی و شیمیایی می‌باشد. این شرکت با تلاش و پشتکار فراوان ، توانسته محصولاتی از قبیل آمینو اسید ، فولیک اسید ، سورفکت پلاس ، آمینو فروت و آمینو کلات را به صنعت کشاورزی ایران ارائه دهد. گفتنی است محصولات این شرکت از مواد اولیه‌ی گیاهی تهیه و خالص سازی شده و کاملا طبیعی و ارگانیک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.