علائم سرمازدگی و تفاوت آن با یخ زدگی

علائم سرمازدگی و تفاوت آن با یخ زدگی


علائم سرمازدگی و تفاوت آن با یخ زدگی

به طور معمول گیاهان در فصول سرد و یا گاها در فصل های دیگر با خطر سرمازدگی و یخ‌زدگی مواجه هستند، این دو پدیده متفاوت هستند و تفاوت هایی دارند ولی سرمازدگی و یخ‌زدگی هر دو در دمای زیرصفر رخ می‌دهد.

زمانی که گیاه دچار یخ‌زدگی شود یعنی عمر گیاه به اتمام رسیده‌است. یخ‌زدگی یعنی آب درون بافت سلول‌ها گیاه تبدیل به کریستال‌های یخ شده‌است، کریستال‌های یخ تشکیل شده به سلول‌های گیاه آسیب می‌رساند و باعث از بین رفتن بافت سلولی گیاه می‌شوند و که این پایان عمر گیاه را رقم می‌زند.

اما در سرمازدگی سطح رویی گیاه به واسطه سرما آسیب می‌بیند و سرما به لایه‌های عمیق‌تر گیاه نفوذ نمی‌کند.

زمانی که گیاه دچار یخ‌زدگی شود یعنی عمر گیاه به اتمام رسیده‌است. یخ‌زدگی یعنی آب درون بافت سلول‌ها گیاه تبدیل به کریستال‌های یخ شده‌است، کریستال‌های یخ تشکیل شده به سلول‌های گیاه آسیب می‌رساند.

علائم سرمازدگی گیاهان

گفتیم وقتی که گیاه دچار سرمازدگی می‌شود معممولا عمر آن به پایان نمی‌رسد، اما از کجا متوجه شویم که گیاه دچار سرمازدگی شده‌است؟

از علائم و نشانه‌های سرمازدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چروکیدگی در برگ‌ها
  • ابتدا حاشیه و نوک برگ‌ها قهوه‌ای رنگ می‌شود و در نهایت تمام سطح برگ قهوه‌ای رنگ خواهدشد.
  • روی سطح برگ گیاه حالتی آبدار ایجاد می‌شود
  • بین رگبرگ‌های گیاه قهوه‌ای کم رنگ می‌شود
  • ساقه گیاه دچار افتادگی می‌شود
  • جوانه‌های گل و برگ از بین می‌روند.

با شروع سرما باید شرایط را به گونه‌ای برای گیاه یا گیاهانی که از آنها نگهداری می‌کنید فراهم کنید که احتمال سرمازدگی کاهش پیدا کند.

هنگامی که با این علائم مواجه شدید می توانید از راه های جلوگیری از سرمازدگی گیاهان استفاده کنید و گیاه را دوباره احیا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.